Karbonatlı Su Diyeti

İngiliz karbonatının bu kadar popüler olmasının bir nedeni de zayıflamak isteyenlerin karbonatlı su içerek zayıflayabileceklerine inanmaları. Ancak konunun uzmanları diyetisyenler yöntemin bilimsel olmadığını, karbonatlı su içerek zayıflamaya çalışmanın sağlığa büyük zararlar verebileceğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Karbonat diyeti ya da ingiliz karbonatı diyeti halk arasında karbonat diye bilinen sodyum bikarbonatın su ile karıştırılarak içilmesini gerektiren bir yöntem. Bikarbonat, anti asit yani yiyeceklerin asitliğini azaltma özelliğine sahip. Yiyeceklerin vücuttaki asit değerini artırdığını ve asit oranını artıran yiyecekler nedeniyle kilo aldıklarını düşünen insanlar bu nedenle alkali yani anti asit diyetine başvuruyor.

Bu yöntemi uygulayanlar yemek yedikten sonra ve öğün aranlarında sık sık karbonatlı su içiyor ve bu yolla hızlı bir şekilde kilo verdiklerine inanıyor. Oysa uzmanlar böyle bir diyetin kanıtlanmış bilimsel temeli olmadığını söylüyor. Diyetisyenlere göre kilo vermenin hızlı ve mucizevi bir yolu yok.

Özellikle internette karbonatlı su diyetinin bir mucize olduğunu okuyabilirsiniz ancak karbonatlı su diyeti ile ilgili diyetisyen görüşlerini dikkate almakta fayfa var.

Neslihan Aras: Alkalik değerlerinin yükselmesi için dengeli beslenme yeterli.
Banu Eroğuz Demirözü: Sodyum ve sıvı yüklemesi potansiyel taşıyan kişilerde kalp yetmezliğine yol açabilir.
Nil Şahin Gürhan: Modern beslenme biliminde hiçbir bilgi ve çalışma karbonatlı su iç, zayıfla mantığı ile uyuşmaz.
Selma Önelge Gür: Hiç bir diyet tek başına mucize değildir. Kilo verme uzun soluklu motivasyon gerektirir.
Gizem Şeber: Ülser problemi olan kişilerin aşırı karbonat tüketmeleri mide yaralarını tekrar açabilir.

Evet kilolarından rahatsızlık duyan insanlar için zayıflamak büyük bir mutluluk kaynağı ancak sadece karbonatlı su içerek zayıflamayı ummak yanlış bu nedenle siz siz olun İngiliz Karbonatı suyu ile ilgili bir diyete başlamadan önce mutlaka konunun uzmanı bir doktor ya da diyetisyene başvurun.