Karbonatın Zararları

İngiliz karbonatının bilinen zararları arasında gözle temasında gözleri tahriş ettiği böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Karbonatın kimyasal adı sodyum karbonattır. Sodyum karbonatın solunması halinde soluyan kişiye temiz hava aldırın ve hemen doktor çağırın. Gözle temas etmesi halinde bol su ile göz kapağını en az on dakika yıkayın ve bir göz uzmanı çağırın. Cilt ile temas ederse cildi bol su ile yıkayın. Eğer bol miktarda karbonat yutulmuş ise yutan kişiye bol su içirin, kişiyi kusmaya teşvik edin ve bir doktor çağırın.

Bu bilgiler ziyaretçilerimize karbonatın sağlık ve emniyet gereklerini açıklamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu maddenin kullanımından veya bu bilgilerle ilgili işlemlerden doğabilecek kusurlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.


Sağlıklı bir insanda vücut ısısı, kan basıncı, kalp atım hızı, solunum sayısı ve derinliği vb. bir denge içindedir. Vücudun dengesi korunamazsa sağlık olumsuz etkilenir. Vücuttaki sağlığın korunmasında çok önemli role sahip endokrin sistemi gibi yapıların temel gayesi bu dengeyi korumak ve sürdürmektir. Vücut, sahip olduğu koruyucu sistemler aracılığıyla yıpratıcı ve bozucu faktörlere karşı koyar. Bu mücadelede yıpratıcı ve bozucu etkenler galip gelirse hastalık ortaya çıkar.

Sağlığı etkileyen unsurlar birbirleriyle etkileşim içindedirler. Örneğin düşük gelir düzeyi, yetersiz beslenmeye ve yetersiz kişisel bakıma sebep olabilir, dolayısıyla sağlığı olumsuz etkiler.